Grupa osób stoi w jasnym korytarzu

Nowe centrum wsparcia dla dzieci i rodzin w Podlaskiem już otwarte!


03.07.2025



Podlaskie Centrum Konsultacyjno-Diagnostyczne (PCKD) w Białymstoku będzie świadczyć kompleksowe wsparcie diagnostyczne i terapeutyczne dla dzieci i młodzieży z rodzin zastępczych i adopcyjnych, w tym osób z niepełnosprawnościami z terenu województwa podlaskiego.

W uroczystym otwarciu nowej placówki uczestniczyła w czwartek, 3.07, wicemarszałek Wiesława Burnos.

– Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) w Białymstoku realizuje projekt strategiczny Województwa Podlaskiego ze środków europejskich. Centrum wesprze potrzebujących nieodpłatnie. Jest to projekt, który jest bardzo potrzebny i tego rodzaju działania są zawsze wspierane przez Zarząd Województwa Podlaskiego – zaznaczyła wicemarszałek Wiesława Burnos odpowiadająca w zarządzie województwa m.in. za obszar zdrowia.

Specjaliści zatrudnieni w placówce będą pracować nad rozpoznaniem i terapią zaburzeń emocjonalnych i rozwojowych.

Wsparcie otrzymają również rodzice zastępczy i adopcyjni, kandydaci do pełnienia tych funkcji oraz osoby działające jako rodziny wspierające. PCKD będzie prowadzić dla nich szkolenia i warsztaty, których celem jest podniesienie kompetencji wychowawczych i opiekuńczych.

Projekt zakłada również działania informacyjno-promocyjne, takie jak konferencje czy emisja spotów telewizyjnych, które mają zwiększyć społeczną świadomość na temat pieczy zastępczej i adopcji. W planach są również szkolenia dla pracowników instytucji pomocy społecznej, by jeszcze lepiej przygotować ich do pracy z rodzinami i dziećmi zagrożonymi wykluczeniem.

– Wsparcie otrzyma około 400 osób łącznie z dziećmi i rodzicami – mówiła Bożena Tomaszewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej. – ROPS od wielu lat widzi potrzebę wspierania rodzin adopcyjnych i zastępczych, ponieważ dzieci, które trafiają do tych rodzin, są obciążone różnymi traumami, są z domów, gdzie była przemoc.

Dodała też, że w nowo powstałej placówce potrzebujący otrzymają wsparcie od ręki, bez konieczności długiego oczekiwania na usługę terapeuty czy psychologa, co obecnie jest problemem.

Centrum powstało w ramach projektu „Podlaska Akademia Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Wartość całego przedsięwzięcia wynosi ponad 4,3 mln zł, z czego ponad 4,1 mln zł pochodzi z funduszy unijnych. Projekt realizowany będzie do końca 2027 roku.