– Zapraszam do udziału młodych naukowców, przedsiębiorców, studentów czy też po prostu osoby z dobrymi pomysłami, które chciałyby zdobyć finansowanie swojego projektu – zaapelował wicemarszałek Marek Malinowski podczas środowej (9.07) konferencji promującej konkurs.
To już trzecia edycja przedsięwzięcia. Jest ono elementem szerszego projektu pn. „Regionalny projekt w zakresie budowy potencjału regionu PPO”, którego liderem jest Województwo Podlaskie. Do jego realizacji samorząd zaprosił partnerów, w tym Fundację Technotalenty, organizatora konkursu. Rekrutacja do konkursu właśnie trwa. Mogą wziąć w nim udział:
- przedsiębiorcy, firmy, instytucje
- founderzy, startupy
- osoby z pomysłem, w tym studenci, naukowcy, uczniowie, innowatorzy
- osoby indywidualne lub zespoły.
– Samorządowi województwa bardzo zależy na rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności, a ten konkurs ma taki właśnie cel – podkreślił wicemarszałek Marek Malinowski.
Jak przypomniał Adam Walicki, prezes Fundacji Technotalenty, w ostatniej edycji, która odbyła się w 2021 roku, wzięło udział 90 uczestników. Idea jest taka, by autorzy projektów nie musieli jeździć i szukać kapitału. Dotąd takie eventy odbywały się w dużych ośrodkach miejskich w Polsce bądź w Europie Zachodniej.
– Chcemy, by przedstawiciele dużych i doświadczonych funduszy kapitałowych przyjechali do Białegostoku – powiedział prezes fundacji.
Projekty można zgłaszać do 15 września, w pięciu kategoriach. Co ważne, mogą być one na różnym etapie zaawansowania i dotyczyć każdej branży, w tym szeroko pojętego bezpieczeństwa i obronności. Może to być jedynie sam pomysł, a może być rozwiązanie już funkcjonujące na rynku i zdobywające pierwszych klientów. Prezentacja projektu trwa trzy minuty, kolejne trzy mają inwestorzy na zadawanie pytań. Do tego etapu dojdą autorzy trzech najlepszych projektów każdej z pięciu kategorii. Stanie się to podczas tzw. Pitch Desk, czyli wydarzenia, które odbędzie się 27 listopada w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Laureaci mogą liczyć na duże wsparcie merytoryczne, w tym szereg szkoleń.
– Liczymy na to, że Runda T zaangażuje projekty, które już są bardziej biznesowe niż pozostałe nasze inicjatywy. Fundusze inwestycyjne są naprawdę gotowe do tego, by inwestować i są głodne nowych ciekawych pomysłów. Konkurs jest po to, by tę podaż pomysłów budować, szczególnie w naszym regionie. Liczymy, że w konkursie pojawi się ten jednorożec – wiceprezes fundacji Tomasz Stypułkowski.
Przypomnijmy, że pozostałe inicjatywy fundacji to konkurs Technotalenty czy wydarzenie Pomosty Przyszłości promujące współpracę na linii nauka-biznes. Warto wspomnieć, że dzięki nim udało się wyłonić takie talenty jak Adam Zdanowicz, znany na świecie twórca rowerów customowych, czy Marcin Joka, twórca robota edukacyjnego Photon i jednego z najbardziej rozpoznawalnych start-upów w Polsce i Europie.
– To dla nas bardzo ważny konkurs, gdyż pomaga nam zidentyfikować to, co się dzieje w regionie pod kątem innowacyjności, nowych pomysłów – podkreśliła Emilia Malinowska, dyrektor Departamentu Innowacji i Przedsiębiorczości UMWP.
Gala finałowa konkursu odbędzie się 9 grudnia.