Sygnatariusze umowy pozują do pamiątkowego zdjęcia

3 mln zł na zieloną energię w Podlaskiem


23.06.2026



Tym razem projekty związane z rozwojem odnawialnych źródeł energii zrealizują cztery gminy: Radziłów, Kolno, Miastkowo i Rajgród. Umowy z przedstawicielami tych samorządów podpisali we wtorek, 23 czerwca, wicemarszałek Wiesława Burnos i członek zarządu Jacek Piorunek.

Celem przedsięwzięć jest zwiększenie produkcji energii ze źródeł odnawialnych, ograniczenie kosztów funkcjonowania obiektów publicznych oraz poprawa jakości środowiska. Mówił o tym Jacek Piorunek.

– Coraz więcej samorządów dostrzega, że inwestycje w odnawialne źródła energii szybko przynoszą wymierne korzyści. To rozwiązania, które służą zarówno lokalnym budżetom, jak i mieszkańcom, a przy tym wpisują się w długofalowy rozwój regionu – podkreślił.

Inwestycje w czterech gminach

W Radziłowie instalacje fotowoltaiczne wraz z magazynami energii powstaną m.in. na budynkach administracyjnych oraz placówkach oświatowych.

– Wartość całego zadania wynosi 1,3 mln zł. W jego ramach wykonamy instalacje fotowoltaiczne na czterech budynkach: Urzędu Gminy Radziłów, Szkoły Podstawowej w Radziłowie, Szkoły Podstawowej w Klimaszewnicy oraz na budynku sąsiadującym z urzędem, gdzie wyprodukowana energia będzie wykorzystywana na potrzeby urzędu gminy – wyjaśniał wójt Krzysztof Milewski.

Gmina Kolno również planuje montaż instalacji fotowoltaicznych i magazynów energii, stawiając na większą niezależność energetyczną i niższe koszty.

– Pozyskane środki przeznaczymy na budowę instalacji fotowoltaicznych na trzech stacjach uzdatniania wody – w Kumelsku, Zabielu i Janowie. Na stacjach w Kumelsku i Zabielu rozbudowane zostaną już istniejące instalacje, natomiast w Janowie powstanie zupełnie nowa farma fotowoltaiczna – mówił wójt Józef Wiśniewski. – Łączna moc wszystkich instalacji wyniesie około 150 kW. Dodatkowo każda ze stacji zostanie wyposażona w magazyn energii. To inwestycja, która pozwoli nam znacząco ograniczyć koszty związane z produkcją wody – zaznaczył.

Mniejsze rachunki, większa niezależność

Podobnie w Miastkowie inwestycje obejmą stacje uzdatniania wody, gdzie zostaną zamontowane instalacje OZE, wspierające inteligentne zarządzanie energią.

– Dofinansowanie w kwocie 1,1 mln zł przeznaczymy na odnawialne źródła energii, w tym pompy gruntowe, pompy ciepła oraz instalacje fotowoltaiczne przy budynku urzędu gminy, a także na stacjach uzdatniania wody w miejscowościach Łuby-Kiertany i Miastkowo – wymieniał wójt Rafał Bąkowski.

Projekt związany z odnawialnymi źródłami energii zrealizuje również Gmina Rajgród. W ramach przedsięwzięcia powstanie instalacja fotowoltaiczna wraz z magazynem energii. Wartość inwestycji przekracza 1 mln zł, a dofinansowanie wynosi blisko 600 tys. zł.

Łączna wartość czterech projektów to niemal 4,5 mln zł, dofinansowanie z funduszy unijnych – 3 mln zł.