12,1 mln zł z funduszy europejskich na poprawę efektywności energetycznej

05.07.2024

To środki na montaż instalacji OZE, termomodernizację budynków użyteczności publicznej oraz edukację ekologiczną. Pieniądze trafią do czterech podlaskich gmin: Dąbrowy Białostockiej, Wysokiego Mazowieckiego, Narewki i Gib. W piątek (5.07) umowy na dofinansowanie projektów wspierających ochronę środowiska podpisali wicemarszałkowie: Wiesława Burnos oraz Marek Malinowski.

Jak powiedziała Wiesława Burnos, to nie tylko wsparcie dla gmin, ale inwestycja w ochronę środowiska w całym regionie.

– Jestem przekonana, że dzięki tym projektom nasze gminy staną się bardziej ekologiczne, nowoczesne i przyjazne dla mieszkańców. A na tych prośrodowiskowych działaniach skorzystają także samorządowe budżety – mówiła wicemarszałek, która w zarządzie województwa odpowiada za obszar ochrony środowiska.

Marek Malinowski podkreślił, że to bardzo ważne inwestycje, które mają wpływ na rozwój gmin i całego regionu.

– Te fundusze to inwestycja w przyszłość naszego województwa. To przyniesie wymierne korzyści nie tylko teraz, ale także dla przyszłych pokoleń.

I tak w gminie Dąbrowa Białostocka planowana jest termomodernizacja czterech budynków użyteczności publicznej: trzech szkół oraz świetlicy. Dodatkowo na części z nich zostaną zamontowane instalacje fotowoltaiczne. Na ten cel gmina otrzyma wsparcie finansowe ponad 3,8 mln zł.

Za przyznaną dotację dziękował burmistrz Artur Gajlewicz.

– To ważne zadanie z racji tego, że mamy jeszcze sporo obiektów, które nie zostały stermomodernizowanie, są to świetlice, szkoły. Chcielibyśmy, by też w tych wiejskich szkołach, zapanował klimat nowoczesności. Istotne jest również obniżenie kosztów eksploatacji – mówił.

Gmina Narewka zaplanowała termomodernizację budynku szkoły, wymianę stolarki okiennej, docieplenie budynku, montaż instalacji fotowoltaicznej oraz wymianę oświetlenia na „ledowe”. Dodatkowo w szkole będą realizowane działania w zakresie edukacji ekologicznej. Tu dofinansowanie wyniosło prawie 2,9 mln zł.

Wójt Jarosław Gołubowski podkreślał, że budynek szkoły już od dawna potrzebował modernizacji.

– Dzięki tym środkom finansowym będziemy mogli poprawić nie tylko estetykę miejsca w centrum Narewki, gdzie stoi szkoły, ale też zmniejszyć koszty utrzymania budynku.

Natomiast w Wysokiem Mazowieckiem dofinansowanie w kwocie ponad 2,4 mln zł zostanie przeznaczone na termomodernizację i instalację systemów OZE hali sportowej.

O projekcie mówił burmistrz Wysokiego Mazowieckiego Jarosław Siekierko.

– Te środki na pewno się przydadzą. Będzie to szeroki zakres prac remontowych. Zostanie wyremontowana hala sportowa w szkole podstawowej nr 1. Planowane jest ocieplenie budynku, wymiana wentylacji i oświetlenia na energooszczędne. Będą też realizowane działania z zakresu edukacji ekologicznej.

Czwartą gminą z dofinansowaniem ponad 3 mln zł są Giby. Zaplanowano termomodernizację dwóch budynków: szkoły podstawowej i urzędu gminy, w tym m.in. modernizację systemu grzewczego, ocieplenie budynków, wykonanie instalacji fotowoltaicznych oraz wymianę oświetlenia.

– To inwestycja, która bezpośrednio dotrze do mieszkańców i jednocześnie pomoże gminie obniżyć koszty utrzymania. Potrzebne są nowoczesne rozwiązania, a to wsparcie finansowe daje nam taką możliwość – powiedział wójt Robert Bagiński.

Dofinansowanie, na które podpisano umowy, zostało przyznane z budżetu programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027. A całkowita wartość czterech projektów wynosi blisko 16 mln zł.

Poleć innym: